Psycholog radzi

09.2018

„Adaptacja – pierwszy okres dziecka w przedszkolu – wskazówki dla rodziców.”

Każde dziecko przez kilka pierwszych tygodni pobytu w przedszkolu, przechodzi naturalny kryzys adaptacyjny, chcąc jak najlepiej dostosować się do nowej, nieznanej mu wcześniej sytuacji.
Mając na uwadze doświadczenia innych rodziców, którzy przez ubiegłe lata dzielili się ze mną swoimi spostrzeżeniami oraz doświadczenia własne poniżej zamieszczam wskazówki dla Państwa.

Jak wesprzeć dziecko w procesie przystosowania się do nowej sytuacji przedszkolnej:

- dziecko odprowadzane powinno być przez opiekuna- rodzica, któremu łatwiej poradzić sobie z rozstaniem;

- żegnamy się z dzieckiem krótko i serdecznie, najlepiej gdy przytulamy się do siebie w szatni i odprowadzamy dziecko do drzwi sali (to w domu ustalamy i przekazujemy dziecku, o jakiej porze po nie przyjdziemy, a dotrzymując obietnicy dajemy dziecku poczucie bezpieczeństwa!);

- pamiętajmy, że dziecko może mieć w przedszkolu przytulankę, do której może się przytulić w każdej chwili i która pomaga w momentach tęsknoty;

- zaznajomienie się z zasadami obowiązującymi w grupie przedszkolnej i opowiedzenie o nich dziecku pomaga zrozumieć mu wiele sytuacji (ujednolicenie reguł panujących w domu i przedszkolu – jak np. dzielimy się zabawkami, mówimy umiarkowanym głosem)

- zapoznanie się z planem zajęć przedszkolnych i opowiadanie o nich swoim dziecku pozytywnie wzmacnia proces adaptacyjny (zachęcam do przenoszenia do domu zwyczajów przedszkolnych)

- pamiętajmy, że dzieci nas naśladują, (zachęcam do nawiązywania pozytywnych relacji z nauczycielem, ponieważ pokazując swoim zachowaniem pozytywne nastawienie do przedszkola dajemy szanse na taka samą postawę naszemu dziecku)

- dorosłym łatwiej zapanować nad emocjami dlatego trudne emocje lepiej odreagować po wyjściu z przedszkola;

-przeznaczenie większej ilości czasu rano i po odebraniu dziecka z przedszkola sprzyja szybszej adaptacji dziecka (wspólne przygotowanie się do wyjścia, rozmowy, ćwiczenie samodzielnego ubierania się, zabawy z rodzicami w ogrodzie przedszkolnym);

- adaptację dziecku w przedszkolu ułatwia jego samodzielność: zdejmowanie, ubieranie bucików, samodzielne mycie rączek i korzystanie z toalety, samodzielne zjadanie posiłków ( dziecko czuję się wówczas ważne i jest chwalone za swoje sukcesy!) Dlatego pamiętajmy o wygodnym stroju dla dziecka, co ułatwi mu samodzielne ubieranie.

- odbierając dziecko witaj je z uśmiechem!!!

powodzenia życzy
                                                           Katarzyna Gomerska